Skip to content

Leadership students from Freeport High School, South Walton High School, and Walton High School recently participated in the annual mock trial competition at the Walton County Court House.  A big thank you to  the Honorable Judge Kelvin Wells for presiding over the competition.  

Pictured:  Walton High School Youth Leadership Students and the Honorable Judge Kelvin Wells

Leadership students from Freeport High School, South Walton High School, and Walton High School recently participated in the annual mock trial competition at the Walton County Court House.  A big thank you to  the Honorable Judge Kelvin Wells for presiding over the competition.

Pictured:  Freeport High School Youth Leadership students and the Honorable Judge Kelvin Wells 

Leadership students from Freeport High School, South Walton High School, and Walton High School recently participated in the annual mock trial competition at the Walton County Court House.  A big thank you to  the Honorable Judge Kelvin Wells for presiding over the competition.  

Pictured:  South Walton High School youth leadership students and the Honorable Judge Kelvin Wells.

Submitted by Chelsea Ellison, FMS

Congratulations to Mrs. Balentine's 3rd period class for winning Achieve3000's Read to Succeed contest, the national race to accelerated literacy achievement!

From all the classes in the school who completed Achieve3000 lessons over the contest period, Mrs. Balentine's 3rd period class completed the most. It's proven that the more Achieve3000 lessons students complete, the greater their reading gains, and her students have built remarkable reading gains over the contest period.

Great job, Mrs. Balentine & her 3rd period class!

Submitted by Chelsea Ellison, FMS

Freeport Middle School would like to present the 2015 Tropicana Speech Contest winners. They are as follows:

Fifth Grade: (Pictured with Mr. Morse, left to right)

1st Place: Eanna Rodriguez-Lombardo

2nd Place: Morrigan Burnham

3rd Place: Cassandra Head

Congratulations to Eanna Rodriguez-Lombardo, who was awarded "Most Persuasive" for her speech entitled, "The ABC's of Me" at the District Level.

FMS 6th Grade Tropicana Winners

Sixth Grade: (Pictured with Mr. Morse, left to right)

1st Place: Anni Rachels

2nd Place: Sydni Free

3rd Place: Abby Hamman

Submitted by Kendra Peloquin, FMS

Fifth grade students at Freeport Middle School are giving to their community to parallel the efforts of the 56 signers of the Declaration of Independence.  Students are collecting toys to donate to the Professional Fire Fighters of Walton County I.A.F.F. Local 4413 for local families and animal supplies for Alaqua Animal Refuge and The Lucky Puppy Rescue.  After creating and implementing the project, students will sign their names to the Declaration of Independence at www.archives.gov and receive a printed copy to take home. 

 

Thanks to a community outreach event sponsored by First Assembly of God Church in DeFuniak Springs through Convoy of Hope, every student at West DeFuniak Elementary received new shoes.  The students were thrilled as volunteers from the church distributed the canvas shoes on December 14, 2015. 

WDE Students Receive Shoes

 

West DeFuniak Elementary had an impressive display of 159  Science Fair projects this year. Judging of the projects took place this week at school.  The students were judged on their presentation, science boards, and knowledge of their subject.

 Winners for Third Grade Biologica Divisionl:  1st place—Fisher Burgess, 2nd place—Lavaris Randle, 3rd place—Maya Abbott

Winners for Third Grade Physical Division:  1st place—John Grimes, 2nd place—Jacob Wood, 3rd place—Jackson Davis

 Winners for Fourth Grade Biological Division:  1st place—Addison Cook, 2nd place—Raleigh Reed, 3rd place—Graison Dorr

Winners for Fourth Grade Physical Division:  1st place—Chris Laird, 2nd place—Aaron Wilmoth, 3rd place—Audrey Nelson

Winners for Fifth Grade Biological Division:  1st place—Phylicia Hooks, 2nd place—Fisher Gainey, 3rd place—Cooper Douglass, Honorable Mention—Gracie Wood

Winners for Fifth Grade Physical Division:  1st place—Hannah Shoaf, 2nd place—Matthew Wilson, 3rd place—Christopher Leath, Honorable Mention—Laney Kelley, Honorable Mention—Jaden Wallace, Honorable Mention—Brantley Betts

Principals Award—Kimberly Glenn

-Pam Leavins, WDE

 

WDE 4th grade science fair winnersWDE 3rd grade science fair winners 

PICTURES

Fifth Grade Picture back row left to right:  Brantley Betts, Jaden Wallace, Laney Kelley (not pictured), Christopher Leath, Matthew Wilson, Hannah Shoaf (not pictured) Fifth Grade front row left to right:  Gracie Wood, Cooper Douglass, Fisher Gainey, Phylicia Hooks, Kimberly Glenn

Fourth Grade Picture back row left to right:  Audrey Nelson, Aaron Wilmoth, Chris Laird; Fourth Grade Picture front left to right:  Graison Dorr, Raleigh Reed, Addison Cook

Third Grade Picture back row left to right:  Jackson Davis, Jacob Wood, John Grimes; Third Grade Picture front row left to right:  Maya Abbott, Lavaris Randle, Fisher Burgess

Learning Can Be Tasty at WDE

December 14, 2015

Second grade students at WDE enjoyed learning how to add three digit numbers with crackers (100), pretzels (10), and marshmallows (1).

 -Pam Leavins, WDE